Grimstadjolle NM for 2016 vel overstått

Da var Grimstadjolle NM for 2016 vel overstått og Grimstad Seilforening takker deltakerne fra 21 båter for ett sportslig godt mesterskap.

Det er fantastisk å være deltaker i en idrett hvor jenter og gutter, kvinner og menn i aldre fra 14 år til 84 år konkurrerer på de samme premissene.

Geografisk spredning på deltakerne fra Oslo, Tjøme, Brevik, Arendal, Mandal og Grimstad vitner om ett levende miljø rundt en klassisk gammel dame – vår kjære Grimstadjolle!

Grimstad Seilklubb melder at Lørdag ble en dag med forholdsvis god vind og 4 regattaer.  Det var god fart på båtene, noe som skapte endel trange situasjoner rundt merkene.

Litt ekstra spenning ble det også i år med situasjoner hvor 2 båter knakk masten, og en kollisjon mellom 2 andre, men ingen personskader –  kun materielle skader (og såret stolthet).

Det var tett i ledelsen, de lokale seilerne Kristensen/Asdal Thorsen og Nikoltsis/Ljungstrøm møtte sterkt konkurranse fra utenbys deltakere men lå godt an dag 1.
Spennende var det også å se at båten med det yngste mannskapet (Kristian og Markus Vale) lå på en god 4. plass.  Alt kunne skje på dag 2!

Søndag var vinden løyet, det ble en helt annen type seilas hvor det var vanskelig å finne gode spor på fjorden.

Det ble avviklet 2 regattaer, og spenningen ble ytterligere forsterket da  Nikoltsis/Ljungstrøm i GJ171 stakk av med seieren i dagens første regatta, hvor Kristensen/Asdal Thorsen kom på andre plass!

I andre regatta var det veteranene Finn Kristensen og Øyvind Ingebretsen fra Brevik som viste klasse ved å seile fra hele feltet og beviste at erfaring er viktig å ha!

Siste stikk og NM tittel ble tatt av Bjarne Kristensen og Mari Asdal Thorsen i GJ82 med en 3. plass i siste regatta, hvor Nikoltsis/Ljungstrøm fikk en 8. plass.

Vi gratulerer de nye norgesmesterne i Grimstadjolle

Resultater for Grimstadjolle NM 2016

Results are final GJ NM 2016

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st GJ 82 Bjarne Kristensen Mari Asdal Thorsen 1.0 1.0 (5.0) 1.0 2.0 3.0 13.0 8.0
2nd GJ 171 Georgios Nikoltsis Vidar Ljungstrøm 2.0 2.0 1.0 2.0 1.0 (8.0) 16.0 8.0
3rd GJ 157 Odd Ørnulf Stray Øystein Spetland (12.0) 4.0 7.0 3.0 3.0 2.0 31.0 19.0
4th GJ 193 Bjørn Bergshaven Elisa Berghaven 7.0 3.0 (13.0) 5.0 8.0 4.0 40.0 27.0
5th GJ 167 Finn Kristensen Øyvind Ingebretsen 9.0 7.0 4.0 8.0 (10.0) 1.0 39.0 29.0
6th GJ 218 Dagfinn Bakke Martin Bakke 5.0 10.0 3.0 (22.0 DSQ) 5.0 7.0 52.0 30.0
7th GJ 83 Erik Holt Sørensen Hans Mørck (15.0) 5.0 10.0 4.0 6.0 5.0 45.0 30.0
8th GJ 21 Kristian Vale Markus Vale 8.0 6.0 6.0 6.0 9.0 (10.0) 45.0 35.0
9th GJ 73 August Austefjord Kamilla Tangen (16.0) 8.0 2.0 9.0 4.0 16.0 55.0 39.0
10th GJ 159 Inge Roppen Bjørn Johanson 6.0 9.0 14.0 10.0 7.0 (22.0 DNF) 68.0 46.0
11th GJ 68 Bjørn Poul Ringvold Ane Ringvold 4.0 13.0 11.0 (15.0) 14.0 6.0 63.0 48.0
12th GJ 187 Terje Nielsen Margrete Guttormsen 3.0 12.0 8.0 7.6 RDG (22.0 DNC) 22.0 DNC 74.6 52.6
13th GJ 9 Are Mykland Kjell Heimdal 14.0 (17.0) 9.0 7.0 12.0 12.0 71.0 54.0
14th GJ 43 Espen Tveit Bjørnar Slåtterø 10.0 11.0 12.0 11.0 (19.0) 11.0 74.0 55.0
15th GJ 194 Roy Slettene Jørn Samuelsen 11.0 14.0 16.0 13.0 13.0 (19.0) 86.0 67.0
16th GJ 220 Thor Ludvig Thorsen Derek Mann 13.0 15.0 (22.0 DNF) 22.0 DNC 17.0 9.0 98.0 76.0
17th GJ 211 Harald Kringlebotn Fridtjof Kringlebotn (19.0) 16.0 15.0 12.0 16.0 17.0 95.0 76.0
18th GJ 84 Roger Haugen Trude Eliasen (21.0) 21.0 17.0 17.0 11.0 14.0 101.0 80.0
19th GJ 223 Einar Forfang Petter Vogt 17.0 (18.0) 18.0 14.0 18.0 13.0 98.0 80.0
20th GJ 48 Øivind Bjørke Benrtsen Tom Pedersen 18.0 20.0 (22.0 DNF) 22.0 DNC 15.0 15.0 112.0 90.0
21st GJ 301 Gaute Austefjord Ole Peder Rolstad (20.0) 19.0 19.0 16.0 20.0 18.0 112.0 92.0